Kernek Turizm Online Bilet Menüsü ve Opera Sorunu

Kernek Turizm, Malatya merkezli bir seyahat firması. Memlekete giderken kendilerinden bilet alırdım bir zamanlar. Şimdi online işlemler bölümü Opera’da düzgün çalışmıyor.

Gitmek istediğiniz tarihi ve yönü belirledikten sonra “Bilet Al” düğmesi Opera’da işlemiyor. Aşağıdaki javascript kodu “Bilet Al” düğmesine tıklandığında gerekli işlemlerin yapılmasını engelliyor. Engellemenin sebebi düzgün yazılmamış tarayıcı tanımlama kodu. Opera, Firefox olarak tanımlanmadığı için Firefox’un çalıştırdığı kodları çalıştırmıyor. Aşağıda sorunlu olan kodu görebilirsiniz.

Yukarıdaki şey sorunun temel kaynağı olarak görülebilir ancak gözden kaçırılmaması gereken asıl nokta __aspxFirefox ve __aspxBrowserVersion değişkenlerinin defalarca ve defalarca kullanılması ve her seferinde yukarıdaki gibi yanlış kodun Opera üzerinde çalıştırılması durumu var. Site tercihlerinden Firefox olarak görün seçeneğinin işaretlenmesi durumunda Opera herhangi bir problem olmadan web sayfasını çalıştırmayı başarıyor. Bu da site üzerinde bir tarayıcı yönlendirmesi yapıldığının açık bir göstergesi.