CSS Ön Ekleri ve Yarattığı Sorunlar

CSS ön ekleri, CSS’teki özellik isminin başında kullanılan ön eklerdir.  Tarayıcı üreticileri, tam olgunlaşmamış CSS teknolojilerini ya da tam olarak uygulamaya koyamadıkları CSS teknolojileri için bu şekilde bir kullanım imkanı sunarlar. Sağlanan bu destek, css teknolojisinin CSS önergelerini hazırlayan insanlar dahil herkesçe test edilmesine imkan sağlar. Test sonuçlarına göre önerge üzerinde değişikliğe gidilerek daha sorunsuz bir önerge elde edilmesi sağlanır.

Bugünkü popüler tarayıcılara baktığımızda, 4 farklı grup görülmektedir. Internet Explorer –  Trident, Opera – Presto, Firefox – Gecko, Chrome ile Safari – Webkit render motorlarını kullanmaktalar. Arkasındaki destek açısından Webkit, halen taslak aşamasında olan web teknolojilerini hızlı bir şekilde -webkit ön eki ile beraber herkesin kullanımına açıyor. Yeni CSS teknolojilerinin yarattığı yeni dünyayı herkese bir an önce sunmak isteyen web sitesi geliştiricileri ise bu yenilikleri en kısa sürede kullanmaya başlıyorlar. Bunun Web’in ilerlemesi için iyi bir şey olması gerekiyor ancak geliştiriciler geriye uyumlu kod hazırlamayı unuttukları gibi CSS kodunun standart, ön eksiz, halini de eklemiyorlar. Sadece bir render motorunun ve onun da en son sürümünün sunduğu özelliklere sahip olmayan insanlar, web sitesini plananan şekilde görüntüleyemiyor. Bazen ise kullanıcının tarayıcısı o CSS teknolojisine destek verse bilegerekli  direktifi almayan tarayıcı web sitesini yine planlanan şekilde görüntülemeyecek. Sonuç olarak o siteden faydalanmanız için tarayıcı değişikliği yapmanız gerekecek.

Örnek vermek gerekirse, -webkit-border-radius: şeklinde kullanılan bir css özelliği, sadece bu şekilde kullanıldığı için webkit tabanlı olmayan tarayıcılarda kullanıcı deneyiminin düşmesine sebep olacaktır. -webkit-border-radius: yanında ek olarak border-radius: şekildeki standartlaştırılmış kod da kullanılırsa problem olmayacaktır.