Açık Web Standartları Neden Önemli #1

Eğer Web sitesi hazırlayan birisiyseniz, temel istediğiniz aslında belli fikirlerin Web aracılığıyla başka insanlara ulaştırılmasıdır. Web, bilgilerin ve fikirlerin yayılmasına bir ortam sunmaktadır. Açık Web standartları(Open Web standards) ise Web’in bu doğrultuda nasıl kullanılacağını belirten bir takım kuralları belirler. Bu kurallar, tek bir kişi ve kurum tarafından belirlenmediği gibi, bilgisayarlar arası iletişimin kurulabilmesi ve sürdürülebilmesi için Web içinde bir birliktelik sağlar.

Bilgisayarınız ile bir siteye bağlanırken, biri sizin bilgisayarınız diğeri ise bağlanmak istediğiniz sitenin bilgisayarı(sunucusu) olmak üzere iki bilgisayarın IP adresi üzerinden belirli veri paketleri gönderilir. Bilgisayarınızın yaptığı isteğe gönderilen cevap, tarayıcınız tarafından yorumlanarak görsel bir şekle bürünür ve etkileşiminize açık hale getirilir. Sunucudan gelen bilginin nasıl değerlendirileceği konusunda bir şablonun olmaması durumunda, size gönderilen bilgiyi anlamanız güçleşecektir. Posta kutunuzdaki Çince bir mektubu anlayabilmek için öncelikle  Çince öğrenmeniz gerekecektir, tabi üçüncü birisini işin içine katmıyoruz. Web standartları tam olarak burada, neyin nasıl değerlendirileceğini belirtiyor. Tarayıcınız web standartlarına göre Web sayfasını anlamlandırıyor. Bir title etiketinin içeriğini tarayıcı penceresinin başlığına yerleştiriyor. script elementinin içeriğini davranışsal bir program kodu olarak değerlendiriyor ve içeriğine göre çalıştırıyor.

Açık Web Standartları, sizlere çeşitli avantajlar sağlıyor. Her şeyden  önce bu standartlar belli bir insanın veya bir grubun belirlediği bir kurallar kümesi olmayıp, çok farklı insanlardan gelen çeşitli fikirlerin tartışılarak, belli bir olgunlaşma sürecinden geçirilerek ve gerekli ölçüde test edilerek belirlenmiş kurallardır. Böylece açık Web standartları belli bir kesime değil kamuya aittir.

Kod verimliliğinizi arttırır. Gereksiz kod tekrarı yapmadan, kullanmak istediğiniz şeyi bir kere yazın ve ihtiyacınız olduğu zaman kullanın.

Kod bakımını kolaylaştırır. Verimli yazdığınız kodu düzenlemek daha kolaydır ve ayrıca web standartları geriye dönük uyumlu bir şekilde gelişir. Bunun anlamı bugün web standartlarına uygun yazdığınız kod, gelecekte de çalışmaya devam edecektir.

Kişilerin kim olduklarından bağımsız bir şekilde her ortamda Web’ten faydalanmalarını amaçlar. İyi bir şekilde hazırlanmış, Web standartlarına uygun bir siteniz görme engelli insanlar tarafından bile kullanılabilir.

Web’in her ortamda uygun şekilde çalışmasını sağlar. Sadece farklı tarayıcılar ve işletim sistemleri arasında değil, farklı cihazlarda da Web sitesinin uygun bir şekilde görüntülenebilmesini ve erişilebilmesini sağlar. Web’e sadece bilgisayarlardan değil, telefonlardan, tabletlerden, televizyonlardan, oyun konsollarından da erişildiği bir dünyada yaşadığımızı düşünürseniz Web standartlarına uygun bir site ile paylaşmak istediklerinizi daha fazla insanla paylaşmış olacaksınız. Eğer bir şirketseniz, hedef kitlenizi genişletmiş olacaksınız.

Arama motorlarında daha üst sıralarda yer almanızı sağlar. Arama motorları web sitenizdeki bilgileri belli zamanlarda tarayarak dizinler. Eğer Web standartlarına uygun bir şekilde sitenizi hazırlamışsanız bunun Google, Bing, Yandex gibi arama motorlarında daha üst sıralarda görünme ihtimali daha yüksektir.